Kde je výnos z pronájmu v Česku nejvyšší?
Hrubý výnos městských částí s dostatkem inzerátů v regionu Hlavní město Praha sahá od 2,5 % v lokalitě Praha 1 po 3,7 % v lokalitě Praha 17.
Žebříček zahrnuje 21 oblastí, podle požadovaných nájmů a cen ke dni 15. 10. 2026. Výnos se zobrazuje, jen pokud je v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
Oblasti seřazené podle hrubého výnosu z pronájmu
| Oblast | Hrubý výnos | 12 měs. | Cena za m² | 12 měs. | Nájem za m² | 12 měs. | Doba inzerce | Na prodej | K pronájmu | Pod férovou |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1Praha 17Praha | 3,7 % | — | 152 250 Kč/m² | — | 474 Kč/m² | — | 6 dnů | 13 | 20 | 23 % |
| 2Praha 13Praha | 3,7 % | — | 146 553 Kč/m² | — | 453 Kč/m² | — | 36 dnů | 94 | 46 | 45 % |
| 3Praha 4Praha | 3,5 % | — | 161 349 Kč/m² | — | 467 Kč/m² | — | 35 dnů | 194 | 172 | 38 % |
| 4Praha 8Praha | 3,4 % | — | 169 990 Kč/m² | — | 483 Kč/m² | — | 41 dnů | 225 | 155 | 34 % |
| 5Praha 19Praha | 3,4 % | — | 160 134 Kč/m² | — | 454 Kč/m² | — | 15 dnů | 17 | 14 | 43 % |
| 6Praha 9Praha | 3,4 % | — | 164 107 Kč/m² | — | 465 Kč/m² | — | 33 dnů | 162 | 122 | 40 % |
| 7Praha 15Praha | 3,4 % | — | 161 413 Kč/m² | — | 457 Kč/m² | — | 44 dnů | 53 | 36 | 35 % |
| 8Praha 14Praha | 3,4 % | — | 155 556 Kč/m² | — | 439 Kč/m² | — | 36 dnů | 59 | 36 | 42 % |
| 9Praha 11Praha | 3,4 % | — | 162 790 Kč/m² | — | 455 Kč/m² | — | 55 dnů | 76 | 30 | 32 % |
| 10Praha 18Praha | 3,3 % | — | 148 542 Kč/m² | — | 413 Kč/m² | — | 25 dnů | 52 | 20 | 37 % |
| 11Praha 10Praha | 3,3 % | — | 163 069 Kč/m² | — | 445 Kč/m² | — | 36 dnů | 221 | 193 | 36 % |
| 12Praha 5Praha | 3,2 % | — | 186 336 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 71 dnů | 308 | 197 | 36 % |
| 13Praha 3Praha | 3,2 % | — | 180 727 Kč/m² | — | 480 Kč/m² | — | 52 dnů | 191 | 227 | 46 % |
| 14Praha 2Praha | 3,1 % | — | 209 898 Kč/m² | — | 548 Kč/m² | — | 56 dnů | 108 | 133 | 34 % |
| 15Praha 7Praha | 3,1 % | — | 194 595 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 47 dnů | 86 | 100 | 38 % |
| 16Praha 22Praha | 3,1 % | — | 165 745 Kč/m² | — | 423 Kč/m² | — | 28 dnů | 31 | 22 | 31 % |
| 17Praha 6Praha | 3,0 % | — | 174 922 Kč/m² | — | 444 Kč/m² | — | 43 dnů | 150 | 146 | 36 % |
| 18Praha-ZličínPraha | 3,0 % | — | 176 275 Kč/m² | — | 445 Kč/m² | — | 9 dnů | 13 | 12 | 23 % |
| 19Praha-ŘeporyjePraha | 3,0 % | — | 192 091 Kč/m² | — | 474 Kč/m² | — | 24 dnů | 15 | 10 | 13 % |
| 20Praha 12Praha | 2,9 % | — | 179 690 Kč/m² | — | 439 Kč/m² | — | 102 dnů | 150 | 54 | 21 % |
| 21Praha 1Praha | 2,5 % | — | 236 066 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 69 dnů | 62 | 122 | 35 % |
Historie od 12. 10. 2026
Data z 15. 10. 2026, aktualizace každou noc. Požadované nájmy a ceny ze Sreality a Bezrealitky. Orientační údaj, nejde o investiční doporučení.
Metodika
Jak se počítá výnos oblasti
Bytky každou noc vezme byty inzerované na Sreality a Bezrealitky, které leží v dané oblasti, rozdělí je podle dispozice a zjistí medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu a medián požadované ceny za m² bytů na prodej. Hrubý výnos je 12 × nájem za m² dělený cenou za m².
- Dispozice má výnos, jen pokud je ten den v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej. Při menším počtu je u oblasti uvedeno „Málo inzerátů“.
- Volba „Všechny dispozice“ kombinuje ty ze čtyř dispozic, které mají každá alespoň 3 bytů k pronájmu a 3 na prodej, váží je podle počtu bytů na prodej a vyžaduje, aby v nich bylo dohromady alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
- Sloupce se změnou za 12 měsíců porovnávají se stejnou oblastí o rok dříve, a dokud tento měsíc v datech není, ukazují pomlčku. Bytky zaznamenává data od 12. 10. 2026.
- Obce, městské části a čtvrti, tedy katastrální území, jsou oblasti RÚIAN a nesou názvy, které jim dává RÚIAN.
Požadované ceny, ne skutečné transakce
Jde o inzerované nájmy a ceny, ne o sjednané nájmy ani o ceny, za které se byty prodaly; ty Bytky nikdy nevidí. Požadované částky mohou být o něco vyšší než sjednané, takže skutečný výnos může být nižší. Nejde o investiční doporučení.
Pokrytí
Co žebříček pokrývá
U dvoupokojových bytů žebříček obsahuje 60 obcí, 94 městských částí a 54 čtvrtí, všechny s výnosem. Mimo města má většina země příliš málo inzerátů, takže je tam tabulka řídká.
Otázky
Otázky k výnosu z pronájmu
Jak se počítá výnos z pronájmu v oblasti?
Hrubý výnos je 12 × medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu v oblasti dělený mediánem požadované ceny za m² bytů na prodej, pro stejnou dispozici a stejný den. Je to výnos před jakýmikoli náklady, daněmi a financováním.
Proč požadované ceny, a ne prodejní?
Protože ty ukazují Sreality a Bezrealitky. Bytky nevidí nájem, na kterém se nájemník dohodne, ani cenu, za kterou se byt prodá, takže skutečný výnos bude nejspíš o něco nižší než ten z požadovaných částek.
Proč v tabulce chybí moje obec nebo čtvrť?
Oblast potřebuje v dané dispozici alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej, a to ve stejný den. Menší místa jich mají méně a hrstka inzerátů by medián posunula, takže Bytky raději neukáže nic než číslo, za kterým si nemůže stát.
Co znamená „Všechny dispozice“?
Kombinace bytů s 1, 2, 3 a 4+ pokoji v oblasti, přičemž výnos každé dispozice se váží počtem jejích bytů na prodej. Dispozice, která má méně než 3 bytů k pronájmu nebo na prodej, se do kombinace nezapočítává.
Je oblast s nejvyšším výnosem nejlepším místem pro investici?
Sama o sobě ne. Vysoký výnos může jít ruku v ruce s prázdnými měsíci, těžko prodejnými byty, vylidňující se obcí nebo nižší cenou, která má svůj důvod. Podívejte se na inzeráty, ze kterých vychází, na náklady a na vlastní plány. Jde o informaci, ne o doporučení.
Jak se to liší od výnosu u inzerátu?
Výnos inzerátu je odhadovaný nájem jednoho bytu dělený jeho vlastní požadovanou cenou. Výnos oblasti je medián nájmu dělený mediánem ceny všeho, co je v ní inzerované. „Medián inzerátů“ vedle něj ukazuje prostřední hodnotu z vlastních výnosů jednotlivých bytů.
Jak často se údaje aktualizují a jak daleko do minulosti sahají?
Každou noc. Bytky zaznamenává české inzeráty od 12. 10. 2026, takže sloupce se změnou za 12 měsíců a měsíční vývoj se s přibývajícími měsíci postupně doplní.
Co dál