Kde je výnos z pronájmu v Česku nejvyšší?
Hrubý výnos čtvrtí s dostatkem inzerátů sahá od 2,4 % v lokalitě Staré Město po 4,6 % v lokalitě Hrabůvka.
Žebříček zahrnuje 36 oblastí, podle požadovaných nájmů a cen ke dni 15. 10. 2026. Výnos se zobrazuje, jen pokud je v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
Oblasti seřazené podle hrubého výnosu z pronájmu
| Oblast | Hrubý výnos | 12 měs. | Cena za m² | 12 měs. | Nájem za m² | 12 měs. | Doba inzerce | Na prodej | K pronájmu | Pod férovou |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1HrabůvkaOstrava | 4,6 % | — | 59 077 Kč/m² | — | 226 Kč/m² | — | 36 dnů | 34 | 12 | 48 % |
| 2Zábřeh nad OdrouOstrava | 4,0 % | — | 64 030 Kč/m² | — | 215 Kč/m² | — | 39 dnů | 60 | 20 | 39 % |
| 3ProsekPraha | 3,6 % | — | 136 290 Kč/m² | — | 411 Kč/m² | — | 52 dnů | 29 | 12 | 48 % |
| 4Moravská OstravaOstrava | 3,6 % | — | 75 472 Kč/m² | — | 227 Kč/m² | — | 66 dnů | 57 | 47 | 40 % |
| 5PardubicePardubice | 3,6 % | — | 90 806 Kč/m² | — | 273 Kč/m² | — | 35 dnů | 66 | 27 | 32 % |
| 6TrojaPraha | 3,6 % | — | 133 333 Kč/m² | — | 400 Kč/m² | — | 84 dnů | 19 | 11 | 21 % |
| 7StodůlkyPraha | 3,6 % | — | 125 148 Kč/m² | — | 374 Kč/m² | — | 44 dnů | 82 | 31 | 44 % |
| 8PorubaOstrava | 3,5 % | — | 67 615 Kč/m² | — | 197 Kč/m² | — | 21 dnů | 27 | 23 | 42 % |
| 9HloubětínPraha | 3,5 % | — | 152 427 Kč/m² | — | 443 Kč/m² | — | 65 dnů | 17 | 14 | 35 % |
| 10LiberecLiberec | 3,5 % | — | 86 726 Kč/m² | — | 252 Kč/m² | — | 73 dnů | 40 | 15 | 45 % |
| 11ChodovPraha | 3,4 % | — | 129 701 Kč/m² | — | 372 Kč/m² | — | 38 dnů | 87 | 25 | 31 % |
| 12MichlePraha | 3,4 % | — | 148 153 Kč/m² | — | 422 Kč/m² | — | 25 dnů | 31 | 17 | 33 % |
| 13HlubočepyPraha | 3,4 % | — | 128 871 Kč/m² | — | 366 Kč/m² | — | 51 dnů | 48 | 25 | 49 % |
| 14Nové MěstoPraha | 3,4 % | — | 178 429 Kč/m² | — | 506 Kč/m² | — | 90 dnů | 66 | 127 | 49 % |
| 15KrčPraha | 3,4 % | — | 137 449 Kč/m² | — | 389 Kč/m² | — | 50 dnů | 45 | 21 | 70 % |
| 16NuslePraha | 3,4 % | — | 161 129 Kč/m² | — | 455 Kč/m² | — | 33 dnů | 31 | 27 | 35 % |
| 17ModřanyPraha | 3,3 % | — | 140 894 Kč/m² | — | 393 Kč/m² | — | 57 dnů | 41 | 27 | 29 % |
| 18KobylisyPraha | 3,3 % | — | 132 502 Kč/m² | — | 364 Kč/m² | — | 34 dnů | 28 | 17 | 38 % |
| 19VinohradyPraha | 3,3 % | — | 194 215 Kč/m² | — | 531 Kč/m² | — | 52 dnů | 77 | 109 | 32 % |
| 20HájePraha | 3,2 % | — | 131 267 Kč/m² | — | 347 Kč/m² | — | 25 dnů | 29 | 10 | 38 % |
| 21StrašnicePraha | 3,1 % | — | 151 386 Kč/m² | — | 397 Kč/m² | — | 54 dnů | 39 | 20 | 41 % |
| 22ŽižkovPraha | 3,1 % | — | 170 475 Kč/m² | — | 438 Kč/m² | — | 56 dnů | 81 | 52 | 41 % |
| 23HolešovicePraha | 3,1 % | — | 194 943 Kč/m² | — | 498 Kč/m² | — | 67 dnů | 61 | 28 | 36 % |
| 24Opava-PředměstíOpava | 3,0 % | — | 69 659 Kč/m² | — | 177 Kč/m² | — | 69 dnů | 46 | 11 | 36 % |
| 25VysočanyPraha | 3,0 % | — | 160 570 Kč/m² | — | 397 Kč/m² | — | 105 dnů | 45 | 15 | 44 % |
| 26PlzeňPlzeň | 3,0 % | — | 91 145 Kč/m² | — | 225 Kč/m² | — | 59 dnů | 98 | 45 | 35 % |
| 27PodolíPraha | 3,0 % | — | 156 382 Kč/m² | — | 386 Kč/m² | — | 30 dnů | 12 | 12 | 36 % |
| 28VršovicePraha | 2,9 % | — | 166 582 Kč/m² | — | 409 Kč/m² | — | 42 dnů | 65 | 20 | 34 % |
| 29SmíchovPraha | 2,9 % | — | 173 882 Kč/m² | — | 421 Kč/m² | — | 102 dnů | 136 | 70 | 38 % |
| 30LibeňPraha | 2,9 % | — | 155 444 Kč/m² | — | 375 Kč/m² | — | 56 dnů | 70 | 18 | 36 % |
| 31Malá StranaPraha | 2,9 % | — | 194 690 Kč/m² | — | 469 Kč/m² | — | 86 dnů | 10 | 11 | — |
| 32DejvicePraha | 2,9 % | — | 186 905 Kč/m² | — | 449 Kč/m² | — | 86 dnů | 32 | 21 | 38 % |
| 33KarlínPraha | 2,8 % | — | 223 125 Kč/m² | — | 529 Kč/m² | — | 77 dnů | 47 | 17 | 28 % |
| 34KošířePraha | 2,6 % | — | 175 199 Kč/m² | — | 382 Kč/m² | — | 87 dnů | 39 | 10 | 39 % |
| 35BubenečPraha | 2,6 % | — | 175 673 Kč/m² | — | 378 Kč/m² | — | 77 dnů | 21 | 29 | 45 % |
| 36Staré MěstoPraha | 2,4 % | — | 240 741 Kč/m² | — | 478 Kč/m² | — | 43 dnů | 16 | 22 | 27 % |
Historie od 12. 10. 2026
Data z 15. 10. 2026, aktualizace každou noc. Požadované nájmy a ceny ze Sreality a Bezrealitky. Orientační údaj, nejde o investiční doporučení.
Metodika
Jak se počítá výnos oblasti
Bytky každou noc vezme byty inzerované na Sreality a Bezrealitky, které leží v dané oblasti, rozdělí je podle dispozice a zjistí medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu a medián požadované ceny za m² bytů na prodej. Hrubý výnos je 12 × nájem za m² dělený cenou za m².
- Dispozice má výnos, jen pokud je ten den v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej. Při menším počtu je u oblasti uvedeno „Málo inzerátů“.
- Volba „Všechny dispozice“ kombinuje ty ze čtyř dispozic, které mají každá alespoň 3 bytů k pronájmu a 3 na prodej, váží je podle počtu bytů na prodej a vyžaduje, aby v nich bylo dohromady alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
- Sloupce se změnou za 12 měsíců porovnávají se stejnou oblastí o rok dříve, a dokud tento měsíc v datech není, ukazují pomlčku. Bytky zaznamenává data od 12. 10. 2026.
- Obce, městské části a čtvrti, tedy katastrální území, jsou oblasti RÚIAN a nesou názvy, které jim dává RÚIAN.
Požadované ceny, ne skutečné transakce
Jde o inzerované nájmy a ceny, ne o sjednané nájmy ani o ceny, za které se byty prodaly; ty Bytky nikdy nevidí. Požadované částky mohou být o něco vyšší než sjednané, takže skutečný výnos může být nižší. Nejde o investiční doporučení.
Pokrytí
Co žebříček pokrývá
U třípokojových bytů žebříček obsahuje 33 obcí, 54 městských částí a 36 čtvrtí, všechny s výnosem. Mimo města má většina země příliš málo inzerátů, takže je tam tabulka řídká.
Otázky
Otázky k výnosu z pronájmu
Jak se počítá výnos z pronájmu v oblasti?
Hrubý výnos je 12 × medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu v oblasti dělený mediánem požadované ceny za m² bytů na prodej, pro stejnou dispozici a stejný den. Je to výnos před jakýmikoli náklady, daněmi a financováním.
Proč požadované ceny, a ne prodejní?
Protože ty ukazují Sreality a Bezrealitky. Bytky nevidí nájem, na kterém se nájemník dohodne, ani cenu, za kterou se byt prodá, takže skutečný výnos bude nejspíš o něco nižší než ten z požadovaných částek.
Proč v tabulce chybí moje obec nebo čtvrť?
Oblast potřebuje v dané dispozici alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej, a to ve stejný den. Menší místa jich mají méně a hrstka inzerátů by medián posunula, takže Bytky raději neukáže nic než číslo, za kterým si nemůže stát.
Co znamená „Všechny dispozice“?
Kombinace bytů s 1, 2, 3 a 4+ pokoji v oblasti, přičemž výnos každé dispozice se váží počtem jejích bytů na prodej. Dispozice, která má méně než 3 bytů k pronájmu nebo na prodej, se do kombinace nezapočítává.
Je oblast s nejvyšším výnosem nejlepším místem pro investici?
Sama o sobě ne. Vysoký výnos může jít ruku v ruce s prázdnými měsíci, těžko prodejnými byty, vylidňující se obcí nebo nižší cenou, která má svůj důvod. Podívejte se na inzeráty, ze kterých vychází, na náklady a na vlastní plány. Jde o informaci, ne o doporučení.
Jak se to liší od výnosu u inzerátu?
Výnos inzerátu je odhadovaný nájem jednoho bytu dělený jeho vlastní požadovanou cenou. Výnos oblasti je medián nájmu dělený mediánem ceny všeho, co je v ní inzerované. „Medián inzerátů“ vedle něj ukazuje prostřední hodnotu z vlastních výnosů jednotlivých bytů.
Jak často se údaje aktualizují a jak daleko do minulosti sahají?
Každou noc. Bytky zaznamenává české inzeráty od 12. 10. 2026, takže sloupce se změnou za 12 měsíců a měsíční vývoj se s přibývajícími měsíci postupně doplní.
Co dál