Kde je výnos z pronájmu v Česku nejvyšší?
Hrubý výnos čtvrtí s dostatkem inzerátů sahá od 2,6 % v lokalitě Jinonice po 6,3 % v lokalitě Neštěmice.
Žebříček zahrnuje 84 oblastí, podle požadovaných nájmů a cen ke dni 15. 10. 2026. Výnos se zobrazuje, jen pokud je v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
Oblasti seřazené podle hrubého výnosu z pronájmu
| Oblast | Hrubý výnos | 12 měs. | Cena za m² | 12 měs. | Nájem za m² | 12 měs. | Doba inzerce | Na prodej | K pronájmu | Pod férovou |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 51HájePraha | 3,4 % | — | 155 420 Kč/m² | — | 439 Kč/m² | — | 27 dnů | 65 | 27 | 30 % |
| 52PlzeňPlzeň | 3,3 % | — | 98 029 Kč/m² | — | 276 Kč/m² | — | 63 dnů | 295 | 293 | 40 % |
| 53KošířePraha | 3,3 % | — | 174 722 Kč/m² | — | 488 Kč/m² | — | 59 dnů | 139 | 67 | 43 % |
| 54KrčPraha | 3,3 % | — | 151 186 Kč/m² | — | 416 Kč/m² | — | 50 dnů | 105 | 46 | 53 % |
| 55VysočanyPraha | 3,3 % | — | 173 818 Kč/m² | — | 478 Kč/m² | — | 50 dnů | 201 | 110 | 44 % |
| 56HloubětínPraha | 3,3 % | — | 173 409 Kč/m² | — | 475 Kč/m² | — | 41 dnů | 67 | 53 | 38 % |
| 57UhříněvesPraha | 3,3 % | — | 165 218 Kč/m² | — | 452 Kč/m² | — | 28 dnů | 69 | 31 | 38 % |
| 58ŘeporyjePraha | 3,3 % | — | 182 425 Kč/m² | — | 497 Kč/m² | — | 56 dnů | 19 | 16 | 16 % |
| 59Opava-PředměstíOpava | 3,2 % | — | 70 057 Kč/m² | — | 191 Kč/m² | — | 83 dnů | 88 | 49 | 36 % |
| 60LesnáBrno | 3,2 % | — | 133 350 Kč/m² | — | 359 Kč/m² | — | 31 dnů | 23 | 14 | 39 % |
| 61ZáběhlicePraha | 3,2 % | — | 145 221 Kč/m² | — | 391 Kč/m² | — | 32 dnů | 153 | 67 | 41 % |
| 62KyjePraha | 3,2 % | — | 148 082 Kč/m² | — | 393 Kč/m² | — | 103 dnů | 33 | 29 | 44 % |
| 63ŽižkovPraha | 3,2 % | — | 183 303 Kč/m² | — | 484 Kč/m² | — | 59 dnů | 325 | 293 | 41 % |
| 64PonavaBrno | 3,1 % | — | 151 908 Kč/m² | — | 396 Kč/m² | — | 44 dnů | 42 | 25 | 36 % |
| 65LibeňPraha | 3,1 % | — | 164 919 Kč/m² | — | 432 Kč/m² | — | 44 dnů | 260 | 127 | 36 % |
| 66VršovicePraha | 3,1 % | — | 177 590 Kč/m² | — | 467 Kč/m² | — | 34 dnů | 226 | 141 | 36 % |
| 67StrašnicePraha | 3,1 % | — | 165 844 Kč/m² | — | 427 Kč/m² | — | 40 dnů | 133 | 94 | 36 % |
| 68HolešovicePraha | 3,1 % | — | 203 516 Kč/m² | — | 527 Kč/m² | — | 71 dnů | 212 | 156 | 40 % |
| 69Nové MěstoPraha | 3,1 % | — | 210 768 Kč/m² | — | 541 Kč/m² | — | 87 dnů | 221 | 325 | 45 % |
| 70KarlínPraha | 3,1 % | — | 217 850 Kč/m² | — | 555 Kč/m² | — | 62 dnů | 170 | 132 | 30 % |
| 71VokovicePraha | 3,0 % | — | 175 311 Kč/m² | — | 446 Kč/m² | — | 28 dnů | 34 | 19 | 41 % |
| 72ZličínPraha | 3,0 % | — | 172 641 Kč/m² | — | 435 Kč/m² | — | 14 dnů | 28 | 23 | 30 % |
| 73ModřanyPraha | 3,0 % | — | 172 918 Kč/m² | — | 421 Kč/m² | — | 56 dnů | 115 | 84 | 33 % |
| 74MalešicePraha | 2,9 % | — | 172 931 Kč/m² | — | 424 Kč/m² | — | 47 dnů | 57 | 22 | 31 % |
| 75Malá StranaPraha | 2,9 % | — | 208 075 Kč/m² | — | 491 Kč/m² | — | 95 dnů | 30 | 39 | 28 % |
| 76RadlicePraha | 2,9 % | — | 201 002 Kč/m² | — | 491 Kč/m² | — | 94 dnů | 38 | 31 | 39 % |
| 77DejvicePraha | 2,9 % | — | 188 416 Kč/m² | — | 454 Kč/m² | — | 111 dnů | 71 | 82 | 36 % |
| 78BřevnovPraha | 2,9 % | — | 177 051 Kč/m² | — | 421 Kč/m² | — | 37 dnů | 90 | 79 | 35 % |
| 79SmíchovPraha | 2,9 % | — | 198 541 Kč/m² | — | 475 Kč/m² | — | 94 dnů | 369 | 261 | 34 % |
| 80KamýkPraha | 2,9 % | — | 178 269 Kč/m² | — | 426 Kč/m² | — | 126 dnů | 154 | 33 | 20 % |
| 81Staré MěstoPraha | 2,8 % | — | 231 473 Kč/m² | — | 544 Kč/m² | — | 115 dnů | 58 | 65 | 33 % |
| 82BubenečPraha | 2,8 % | — | 187 346 Kč/m² | — | 439 Kč/m² | — | 54 dnů | 62 | 83 | 38 % |
| 83PodolíPraha | 2,7 % | — | 176 759 Kč/m² | — | 398 Kč/m² | — | 50 dnů | 49 | 42 | 35 % |
| 84JinonicePraha | 2,6 % | — | 202 546 Kč/m² | — | 438 Kč/m² | — | 99 dnů | 65 | 27 | 30 % |
Historie od 12. 10. 2026
Data z 15. 10. 2026, aktualizace každou noc. Požadované nájmy a ceny ze Sreality a Bezrealitky. Orientační údaj, nejde o investiční doporučení.
Metodika
Jak se počítá výnos oblasti
Bytky každou noc vezme byty inzerované na Sreality a Bezrealitky, které leží v dané oblasti, rozdělí je podle dispozice a zjistí medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu a medián požadované ceny za m² bytů na prodej. Hrubý výnos je 12 × nájem za m² dělený cenou za m².
- Dispozice má výnos, jen pokud je ten den v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej. Při menším počtu je u oblasti uvedeno „Málo inzerátů“.
- Volba „Všechny dispozice“ kombinuje ty ze čtyř dispozic, které mají každá alespoň 3 bytů k pronájmu a 3 na prodej, váží je podle počtu bytů na prodej a vyžaduje, aby v nich bylo dohromady alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
- Sloupce se změnou za 12 měsíců porovnávají se stejnou oblastí o rok dříve, a dokud tento měsíc v datech není, ukazují pomlčku. Bytky zaznamenává data od 12. 10. 2026.
- Obce, městské části a čtvrti, tedy katastrální území, jsou oblasti RÚIAN a nesou názvy, které jim dává RÚIAN.
Požadované ceny, ne skutečné transakce
Jde o inzerované nájmy a ceny, ne o sjednané nájmy ani o ceny, za které se byty prodaly; ty Bytky nikdy nevidí. Požadované částky mohou být o něco vyšší než sjednané, takže skutečný výnos může být nižší. Nejde o investiční doporučení.
Pokrytí
Co žebříček pokrývá
Ve všech dispozicích žebříček obsahuje 93 obcí, 147 městských částí a 84 čtvrtí, všechny s výnosem. Mimo města má většina země příliš málo inzerátů, takže je tam tabulka řídká.
Otázky
Otázky k výnosu z pronájmu
Jak se počítá výnos z pronájmu v oblasti?
Hrubý výnos je 12 × medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu v oblasti dělený mediánem požadované ceny za m² bytů na prodej, pro stejnou dispozici a stejný den. Je to výnos před jakýmikoli náklady, daněmi a financováním.
Proč požadované ceny, a ne prodejní?
Protože ty ukazují Sreality a Bezrealitky. Bytky nevidí nájem, na kterém se nájemník dohodne, ani cenu, za kterou se byt prodá, takže skutečný výnos bude nejspíš o něco nižší než ten z požadovaných částek.
Proč v tabulce chybí moje obec nebo čtvrť?
Oblast potřebuje v dané dispozici alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej, a to ve stejný den. Menší místa jich mají méně a hrstka inzerátů by medián posunula, takže Bytky raději neukáže nic než číslo, za kterým si nemůže stát.
Co znamená „Všechny dispozice“?
Kombinace bytů s 1, 2, 3 a 4+ pokoji v oblasti, přičemž výnos každé dispozice se váží počtem jejích bytů na prodej. Dispozice, která má méně než 3 bytů k pronájmu nebo na prodej, se do kombinace nezapočítává.
Je oblast s nejvyšším výnosem nejlepším místem pro investici?
Sama o sobě ne. Vysoký výnos může jít ruku v ruce s prázdnými měsíci, těžko prodejnými byty, vylidňující se obcí nebo nižší cenou, která má svůj důvod. Podívejte se na inzeráty, ze kterých vychází, na náklady a na vlastní plány. Jde o informaci, ne o doporučení.
Jak se to liší od výnosu u inzerátu?
Výnos inzerátu je odhadovaný nájem jednoho bytu dělený jeho vlastní požadovanou cenou. Výnos oblasti je medián nájmu dělený mediánem ceny všeho, co je v ní inzerované. „Medián inzerátů“ vedle něj ukazuje prostřední hodnotu z vlastních výnosů jednotlivých bytů.
Jak často se údaje aktualizují a jak daleko do minulosti sahají?
Každou noc. Bytky zaznamenává české inzeráty od 12. 10. 2026, takže sloupce se změnou za 12 měsíců a měsíční vývoj se s přibývajícími měsíci postupně doplní.
Co dál