Kde je výnos z pronájmu v Česku nejvyšší?
Hrubý výnos čtvrtí s dostatkem inzerátů sahá od 2,6 % v lokalitě Podolí po 4,9 % v lokalitě Střekov.
Žebříček zahrnuje 54 oblastí, podle požadovaných nájmů a cen ke dni 15. 10. 2026. Výnos se zobrazuje, jen pokud je v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
Oblasti seřazené podle hrubého výnosu z pronájmu
| Oblast | Hrubý výnos | 12 měs. | Cena za m² | 12 měs. | Nájem za m² | 12 měs. | Doba inzerce | Na prodej | K pronájmu | Pod férovou |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1StřekovÚstí nad Labem | 4,9 % | — | 52 857 Kč/m² | — | 218 Kč/m² | — | 31 dnů | 13 | 10 | 33 % |
| 2Zábřeh nad OdrouOstrava | 4,8 % | — | 61 765 Kč/m² | — | 247 Kč/m² | — | 43 dnů | 43 | 44 | 41 % |
| 3HrabůvkaOstrava | 4,4 % | — | 64 723 Kč/m² | — | 240 Kč/m² | — | 41 dnů | 50 | 32 | 38 % |
| 4Ústí nad LabemÚstí nad Labem | 4,3 % | — | 56 162 Kč/m² | — | 199 Kč/m² | — | 33 dnů | 24 | 24 | 50 % |
| 5Poruba-severOstrava | 4,2 % | — | 73 502 Kč/m² | — | 260 Kč/m² | — | 27 dnů | 24 | 19 | 41 % |
| 6ProsekPraha | 4,1 % | — | 145 381 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 27 dnů | 27 | 11 | 38 % |
| 7Opava-PředměstíOpava | 4,1 % | — | 70 534 Kč/m² | — | 240 Kč/m² | — | 62 dnů | 19 | 23 | 33 % |
| 8PorubaOstrava | 4,0 % | — | 69 231 Kč/m² | — | 232 Kč/m² | — | 40 dnů | 32 | 57 | 42 % |
| 9Černý MostPraha | 3,8 % | — | 151 957 Kč/m² | — | 485 Kč/m² | — | 34 dnů | 27 | 10 | 46 % |
| 10Černá PoleBrno | 3,8 % | — | 127 969 Kč/m² | — | 407 Kč/m² | — | 30 dnů | 19 | 16 | 38 % |
| 11LiberecLiberec | 3,8 % | — | 86 030 Kč/m² | — | 273 Kč/m² | — | 35 dnů | 40 | 27 | 46 % |
| 12Staré BrnoBrno | 3,8 % | — | 140 322 Kč/m² | — | 441 Kč/m² | — | 33 dnů | 18 | 22 | 33 % |
| 13PardubicePardubice | 3,8 % | — | 97 102 Kč/m² | — | 305 Kč/m² | — | 30 dnů | 56 | 51 | 38 % |
| 14ŽideniceBrno | 3,8 % | — | 126 745 Kč/m² | — | 398 Kč/m² | — | 58 dnů | 38 | 13 | 37 % |
| 15Královo PoleBrno | 3,8 % | — | 128 355 Kč/m² | — | 402 Kč/m² | — | 24 dnů | 34 | 13 | 50 % |
| 16NuslePraha | 3,7 % | — | 163 167 Kč/m² | — | 499 Kč/m² | — | 42 dnů | 68 | 90 | 37 % |
| 17Moravská OstravaOstrava | 3,6 % | — | 84 900 Kč/m² | — | 255 Kč/m² | — | 71 dnů | 78 | 76 | 32 % |
| 18TrnitáBrno | 3,6 % | — | 127 091 Kč/m² | — | 379 Kč/m² | — | 37 dnů | 10 | 15 | 30 % |
| 19KobylisyPraha | 3,6 % | — | 149 861 Kč/m² | — | 446 Kč/m² | — | 36 dnů | 20 | 19 | 45 % |
| 20StodůlkyPraha | 3,6 % | — | 152 323 Kč/m² | — | 453 Kč/m² | — | 36 dnů | 98 | 45 | 44 % |
| 21BraníkPraha | 3,6 % | — | 164 479 Kč/m² | — | 489 Kč/m² | — | 29 dnů | 31 | 13 | 33 % |
| 22PlzeňPlzeň | 3,6 % | — | 94 978 Kč/m² | — | 282 Kč/m² | — | 63 dnů | 110 | 131 | 42 % |
| 23KyjePraha | 3,6 % | — | 157 167 Kč/m² | — | 465 Kč/m² | — | 112 dnů | 10 | 13 | 40 % |
| 24VinohradyPraha | 3,5 % | — | 200 000 Kč/m² | — | 589 Kč/m² | — | 39 dnů | 120 | 170 | 39 % |
| 25KošířePraha | 3,5 % | — | 171 154 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 60 dnů | 63 | 31 | 44 % |
| 26HlubočepyPraha | 3,5 % | — | 157 639 Kč/m² | — | 460 Kč/m² | — | 64 dnů | 82 | 41 | 36 % |
| 27MichlePraha | 3,5 % | — | 161 628 Kč/m² | — | 469 Kč/m² | — | 55 dnů | 39 | 45 | 44 % |
| 28Mariánské HoryOstrava | 3,4 % | — | 92 832 Kč/m² | — | 265 Kč/m² | — | 91 dnů | 11 | 14 | 27 % |
| 29ZáběhlicePraha | 3,4 % | — | 144 038 Kč/m² | — | 408 Kč/m² | — | 26 dnů | 44 | 34 | 37 % |
| 30ZábrdoviceBrno | 3,4 % | — | 147 545 Kč/m² | — | 417 Kč/m² | — | 89 dnů | 54 | 25 | 40 % |
| 31PonavaBrno | 3,4 % | — | 142 124 Kč/m² | — | 397 Kč/m² | — | 38 dnů | 19 | 16 | 38 % |
| 32VysočanyPraha | 3,3 % | — | 165 833 Kč/m² | — | 462 Kč/m² | — | 37 dnů | 79 | 63 | 48 % |
| 33ChodovPraha | 3,3 % | — | 164 113 Kč/m² | — | 455 Kč/m² | — | 74 dnů | 61 | 25 | 31 % |
| 34HostivařPraha | 3,3 % | — | 165 158 Kč/m² | — | 450 Kč/m² | — | 66 dnů | 33 | 27 | 38 % |
| 35StřížkovPraha | 3,2 % | — | 158 482 Kč/m² | — | 429 Kč/m² | — | 20 dnů | 15 | 17 | 29 % |
| 36KarlínPraha | 3,2 % | — | 211 905 Kč/m² | — | 567 Kč/m² | — | 65 dnů | 68 | 80 | 29 % |
| 37VršovicePraha | 3,2 % | — | 181 373 Kč/m² | — | 478 Kč/m² | — | 31 dnů | 93 | 80 | 36 % |
| 38LibeňPraha | 3,2 % | — | 159 474 Kč/m² | — | 419 Kč/m² | — | 36 dnů | 111 | 58 | 41 % |
| 39UhříněvesPraha | 3,1 % | — | 165 745 Kč/m² | — | 433 Kč/m² | — | 28 dnů | 24 | 18 | 30 % |
| 40StrašnicePraha | 3,1 % | — | 158 391 Kč/m² | — | 413 Kč/m² | — | 32 dnů | 58 | 51 | 36 % |
| 41HolešovicePraha | 3,1 % | — | 194 031 Kč/m² | — | 500 Kč/m² | — | 50 dnů | 80 | 86 | 40 % |
| 42ŽižkovPraha | 3,1 % | — | 179 487 Kč/m² | — | 461 Kč/m² | — | 60 dnů | 140 | 160 | 43 % |
| 43VeveříBrno | 3,1 % | — | 147 959 Kč/m² | — | 379 Kč/m² | — | 97 dnů | 27 | 24 | 32 % |
| 44HloubětínPraha | 3,1 % | — | 162 353 Kč/m² | — | 415 Kč/m² | — | 37 dnů | 24 | 24 | 43 % |
| 45Staré MěstoPraha | 3,0 % | — | 245 082 Kč/m² | — | 620 Kč/m² | — | 69 dnů | 21 | 20 | 35 % |
| 46KamýkPraha | 3,0 % | — | 179 815 Kč/m² | — | 449 Kč/m² | — | 129 dnů | 97 | 20 | 12 % |
| 47BubenečPraha | 2,9 % | — | 196 825 Kč/m² | — | 480 Kč/m² | — | 51 dnů | 25 | 43 | 33 % |
| 48SmíchovPraha | 2,9 % | — | 214 078 Kč/m² | — | 521 Kč/m² | — | 103 dnů | 128 | 97 | 34 % |
| 49BřevnovPraha | 2,9 % | — | 178 043 Kč/m² | — | 423 Kč/m² | — | 28 dnů | 47 | 41 | 36 % |
| 50MalešicePraha | 2,8 % | — | 164 561 Kč/m² | — | 388 Kč/m² | — | 41 dnů | 26 | 14 | 27 % |
Historie od 12. 10. 2026
Data z 15. 10. 2026, aktualizace každou noc. Požadované nájmy a ceny ze Sreality a Bezrealitky. Orientační údaj, nejde o investiční doporučení.
Metodika
Jak se počítá výnos oblasti
Bytky každou noc vezme byty inzerované na Sreality a Bezrealitky, které leží v dané oblasti, rozdělí je podle dispozice a zjistí medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu a medián požadované ceny za m² bytů na prodej. Hrubý výnos je 12 × nájem za m² dělený cenou za m².
- Dispozice má výnos, jen pokud je ten den v oblasti alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej. Při menším počtu je u oblasti uvedeno „Málo inzerátů“.
- Volba „Všechny dispozice“ kombinuje ty ze čtyř dispozic, které mají každá alespoň 3 bytů k pronájmu a 3 na prodej, váží je podle počtu bytů na prodej a vyžaduje, aby v nich bylo dohromady alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej.
- Sloupce se změnou za 12 měsíců porovnávají se stejnou oblastí o rok dříve, a dokud tento měsíc v datech není, ukazují pomlčku. Bytky zaznamenává data od 12. 10. 2026.
- Obce, městské části a čtvrti, tedy katastrální území, jsou oblasti RÚIAN a nesou názvy, které jim dává RÚIAN.
Požadované ceny, ne skutečné transakce
Jde o inzerované nájmy a ceny, ne o sjednané nájmy ani o ceny, za které se byty prodaly; ty Bytky nikdy nevidí. Požadované částky mohou být o něco vyšší než sjednané, takže skutečný výnos může být nižší. Nejde o investiční doporučení.
Pokrytí
Co žebříček pokrývá
U dvoupokojových bytů žebříček obsahuje 60 obcí, 94 městských částí a 54 čtvrtí, všechny s výnosem. Mimo města má většina země příliš málo inzerátů, takže je tam tabulka řídká.
Otázky
Otázky k výnosu z pronájmu
Jak se počítá výnos z pronájmu v oblasti?
Hrubý výnos je 12 × medián požadovaného nájmu za m² bytů k pronájmu v oblasti dělený mediánem požadované ceny za m² bytů na prodej, pro stejnou dispozici a stejný den. Je to výnos před jakýmikoli náklady, daněmi a financováním.
Proč požadované ceny, a ne prodejní?
Protože ty ukazují Sreality a Bezrealitky. Bytky nevidí nájem, na kterém se nájemník dohodne, ani cenu, za kterou se byt prodá, takže skutečný výnos bude nejspíš o něco nižší než ten z požadovaných částek.
Proč v tabulce chybí moje obec nebo čtvrť?
Oblast potřebuje v dané dispozici alespoň 10 bytů k pronájmu a 10 na prodej, a to ve stejný den. Menší místa jich mají méně a hrstka inzerátů by medián posunula, takže Bytky raději neukáže nic než číslo, za kterým si nemůže stát.
Co znamená „Všechny dispozice“?
Kombinace bytů s 1, 2, 3 a 4+ pokoji v oblasti, přičemž výnos každé dispozice se váží počtem jejích bytů na prodej. Dispozice, která má méně než 3 bytů k pronájmu nebo na prodej, se do kombinace nezapočítává.
Je oblast s nejvyšším výnosem nejlepším místem pro investici?
Sama o sobě ne. Vysoký výnos může jít ruku v ruce s prázdnými měsíci, těžko prodejnými byty, vylidňující se obcí nebo nižší cenou, která má svůj důvod. Podívejte se na inzeráty, ze kterých vychází, na náklady a na vlastní plány. Jde o informaci, ne o doporučení.
Jak se to liší od výnosu u inzerátu?
Výnos inzerátu je odhadovaný nájem jednoho bytu dělený jeho vlastní požadovanou cenou. Výnos oblasti je medián nájmu dělený mediánem ceny všeho, co je v ní inzerované. „Medián inzerátů“ vedle něj ukazuje prostřední hodnotu z vlastních výnosů jednotlivých bytů.
Jak často se údaje aktualizují a jak daleko do minulosti sahají?
Každou noc. Bytky zaznamenává české inzeráty od 12. 10. 2026, takže sloupce se změnou za 12 měsíců a měsíční vývoj se s přibývajícími měsíci postupně doplní.
Co dál